piątek, 8 lutego 2013

Cieciorka po indyjsku

Ciekawą odmianą i smakowitym dodatkiem inspirowanym kulturą orientalną jest ciecierzyca (cieciorka). Ciecierzyca to roślina, której nasiona przypominają nasz rodzimy groch i może być przygotowywana w ten sam sposób. 
Nasiona cieciorki są sycące, bogate w minerały i zawierają dużo białka podobnego do tego, które zawiera mięso, co sprawia, że ta niezwykła roślina jest nieodłącznym składnikiem diety wegetariańskiej. Można ja stosować do sałatek, dipów, dań warzywnych czy mięsnych.
Zastanawiacie się jak zabrać się za przygotowanie ciecierzycy? Nie martwcie się, nie ma w tym nic trudnego. Każdy może sobie z tym poradzić. Ważnym jest jednak, by wstawić ją do zimnej wody na około 10 godzin przed przyrządzeniem, a następnie gotować przez 1-2 godzin, sprawdzając twardość co jakiś czas. Sól należy dodać pod koniec gotowania.


Ciecierzyca jest stałym elementem dań indyjskich. Stosowana jest jako składnik wszelkiego rodzaju sosów - curry, przekąsek czy głównych dań. W Indiach, młode nasiona a nawet liście tej rośliny spożywane są na surowo. Zastosowanie ma tam również zmielona ciecierzyca (mąka z ciecierzycy), będąca bazą wszelakich wyrobów chlebopodobnych.
W kulturze zachodniej cieciorka dostępna jest także w puszce, co skutecznie może skrócić czas jej przygotowania. Taka ciecierzyca podsmażona na patelni doprawiona odpowiednimi przyprawami indyjskimi, może stanowić aromatyczny, sycący, bogaty w wartości spożywcze obiad. Wszystko zależy od Waszej inwencji twórczej!
Odnośnie ciecierzycy warto także wspomnieć o jej właściwościach zdrowotnych. Niektórzy przypisują jej mocne właściwości lecznicze, nie tylko przy problemach trawiennych, ale również w przypadku bólu kości czy stawów. Istnieje nawet pogląd, że ta roślina jest bardzo skuteczna w walce z rakiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz