wtorek, 26 lutego 2013

Szafran

Szafran to przyprawa, która stanowi esencję indyjskiej kuchni. Uzyskuje się ją ze słupków krokusów. Słupki krokusów zbiera się wczesnym rankiem, kiedy te dopiero rozchylają swoje płatki. Zbiór słupków odbywa się ręcznie. Następnie są one suszone. W trakcie tego procesu słupki tracą ok. 80% swojej wagi, a także zmieniają swoją barwę na brunatny kolor i nabywają charakterystycznego zapachu. Aby uzyskać 1 gram szafranu potrzeba ok. 200 krokusów. Po wysuszeniu stają się one najdroższą przyprawą i barwnikiem potraw na świecie.


Szafran jako przyprawa występuje w dwóch formach: zmielonego proszku, bądź wysuszonych słupków krokusów. Dobry szafran powinny cechować: jaskrawo-pomarańczowy kolor, silny aromat, ostry i lekko gorzkawy smak, słupki nie powinny być starsze niż rok.
Szafran ma delikatny gorzki smak i intensywny żółty kolor. Przed użyciem moczy się go w ciepłej wodzie, którą następnie dodaje się do ryżu czy innej potrawy.

Szafran ma również szerokie zastosowanie w lecznictwie. Funkcjonuje tam jako środek antydepresyjny, gdyż składniki w nim zawarte działają korzystnie na poprawę nastroju. Szafran stosuje się także w leczeniu migreny, nerwowości, zaburzeniach miesiączki, chorobach płuc, chorobach krążenia i chorobach układu pokarmowego.
Przyprawa ta stosowana jest także jako afrodyzjak, gdyż posiada właściwości stymulujące i wzmacniające potencję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz