środa, 27 lutego 2013

Kuchnia indyjska

Już kiedyś wspominałam o wielości kultur i etniczności w Indiach, które wpływają na zróżnicowanie potraw w zależności od regionu i grupy społecznej. Dzisiaj chciałabym skupić się głównie na tym temacie. 


Największy wpływ na kuchnie indyjską ma religia - wielość wyznań. Na zróżnicowanie dodatkowy wpływ ma regionalizacja tego ogromnego terytorium i różne wpływy z krajów sąsiadujących z Indiami. Fakt ten ma swoje odzwierciedlenie w podziale tradycyjnej kuchni indyjskiej na cztery główne części: kuchnia północy, kuchnia południa, zachodu i wschodu. W części południowej charakterystyczne są dania wegetariańskie, zazwyczaj jest to ryż przyprawiany curry. Na Północy preferuje się natomiast mięso i pieczywo. Należy tutaj wspomnieć o tym, że Hindusi nie spożywają wołowiny, ponieważ krowa uważana jest za święte zwierzę. Kuchnia zachodnia nazywana jest także kuchnią bombajską, dla której charakterystyczną jest kaczka po bombajsku oraz chałwa. Kuchnię wschodnią cechują natomiast potrawy z soczewicy, ryżu oraz ryb. Kuchnia bengalska - bo tak jest nazywana - znana jest na całym świecie z różnorodności deserów i białego sera.
Do cech wspólnych kuchni indyjskiej należą: ryż, warzywa i przyprawy charakterystyczne dla tego regionu.
Typowy posiłek indyjski składa się z trzech dań i stanowią go ryż, soczewica i sos chutney. Spożywa się tam również drugie śniadanie "tiffin" - co jest pozostałością po okresie kolonialnym. Każde indyjskie danie jest urozmaicane przez warzywa i owoce, w tym charakterystyczne rodzynki, a także cebulę, czosnek, ocet i musztardę. Podstawą każdej potrawy jest sklarowane masło "ghi", na bazie którego przyrządza się wszelkie indyjskie potrawy.
Częstym zamiennikiem ryżu w tamtejszej kuchni jest specyficzne indyjskie pieczywo. 
Charakterystyczne dla kuchni indyjskiej są także potrawy na słodko.
Na deser hindusi spożywają świeże bądź suszone owoce, w tym orzechy, które dodatkowo mogą być przyprawione korzeniami pan. 
Po posiłku hindusi piją napar z kopru włoskiego bądź kardamonu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz